Jednym z głównych celów wprowadzania OZE w struktury PGG S.A. jest przedstawienie przedsiębiorstwa jako stawiającego na ekologię oraz rozwój innowacyjnych systemów energetycznych niwelujących negatywne oddziaływanie na środowisko - lokalizacja farm fotowoltaicznych na terenach zrekultywowanych po działalności górniczej.
Potencjał mocy w fotowoltaice na terenach PGG S.A. określony został na 95 MWp. PGG S.A. może pochwalić się już wybudowaniem instalacji fotowoltaicznych na terenie KWK Ruda Ruch Halemba o sumarycznej mocy 410 kWp. Na 9 obiektach zabudowano łącznie 1109 paneli fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 370 Wp.
Przedmiotem działania zakładu jest produkcja i dystrybucja, energii elektrycznej i ciepła, sprężonego powietrza oraz prowadzenie działalności usługowej wykonywanej w związku z działalnością podstawową.
Siedzibą Zakładu jest budynek byłej dyrekcji KWK Rymer w Niedobczycach. Adres Zakładu: 44 – 270 Rybnik, ul. Rymera 4.
W wyniku prowadzonej restrukturyzacji górnictwa, kopalnie RSW S.A. po powstaniu w 2003 roku Kompani Węglowej, a następnie w roku 2016 PGG S.A. wraz z Zakładem EC, zostały włączone w struktury PGG S.A. Zakład Elektrociepłownie do dnia dzisiejszego funkcjonuje jako specjalistyczna jednostka PGG S.A.
Podczas wieloletniego okresu funkcjonowania Zakładu EC w wyniku zmian na rynku ciepła oraz energii elektrycznej zmienił się obszar działania Zakładu. Zrezygnowano z produkcji energii elektrycznej w EC Anna, EC Chwałowice, EC Marcel, a jednocześnie rozpoczęto proces zagospodarowywania metanu z kopalń PGG S.A. do produkcji energii elektrycznej i ciepła poprzez zabudowę zespołów kogeneracyjnych.